Kuru Temizleme Sektörü ile İlgili Bilmedikleriniz

Kuru/Islak temizleme sektörü insanların ihtiyaçları doğrultusunda son yılların gelişen sektörlerinden. Gelişen şehirleşme hayatı, kadınların iş yaşamında daha aktif yer alması ve zamanın bir çok insan için oldukça kıymetli bir hal almasından dolayı, kuru/ ıslak temizleme, bir çok insanın sıklıkla başvurduğu hismet sektörlerinden biri haline geldi. Özellikle, günümüz insanlarının bazı işleri kendileri yapmak yerine, bu işleri daha profesyönel ellere bırakmayı tercih ediyorlar. Gün geçtikçe de hızla artan kuru/ıslak temizleme talebi, yeni firmaların ortaya çıkmasına ve kuru/ıslak temizleme bayilerinin hızla artmasını neden olmuştur.

Giyim sektörünün temizlik ihtiyaçları için ortaya çıkmış kuru/ıslak temizleme sektörü, isminden de anlaşılacağı üzere, temelde iki şekilde sektörde yer almakta. Kuru temizleme ve ıslak temizleme. Gün geçtikçe de bu yöntemlere yeni yöntemlerin eklenmesi olası.Ekolojik temizleme son olarak eklenenlerden.

Kuru Temizlemeci Nasıl Açılır?

Kuru temizleme sektöründe siz de yerinizi almanız için, bu hizmeti vereceğiniz bir dükkanınız olmalı. Tabi burada, kuru temizleme sektörüne giriş şeklinizi belirlemeniz öncelikli. Kendi kendinize bir dükkan mı açacaksınız, yoksa bu işi daha profesyönel bir şekilde yapmış ve markasını ıspatlamış firmalardan bayilik mi alacaksınız, bunu belirlemeniz gerekir.

Her iş kolunda olduğu gibi, kuru temizleme alanında da kendi markanızı oluşturmanız özgünlük açısından iyi olacaktır şüphesiz. Bu tip bir kuru temizleme işletmesinde, şartlarınızı ve hizmet şeklinizi tamamen siz belirleyebileceksiniz. Fakat bu olumlu taraflarının yanında, kendi konseptinizi oluşturduğunuz bir kuru temizlemeci, bir çok dezavantajı da beraberinde geltirecektir. Çünkü tamamen sıfırdan bir işletme kurmak, bilinirliği sağlamak ve kendini ıspatlamak biraz zordur.

Kuru temizleme sektöründe kendi markanızı oluşturma zahmetine girmeden ve bu zorluğu hiç çekmeden, kuru veya ıslak temizleme bayililiği veren firmalar ile iletişime geçerek, konseptlerini ve isim haklarını satın alabilirsiniz. Böylelikle, hazır bir kuru temizleme dükkanında çalışmaya başlarken, bilinirlik, reklam ve kendi markanızı yaratırken karşılaşacağınız diğer zorlukları egale etmiş olursunuz.

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak İçin Nelere İhtiyaç Duyacaksınız?

Kuru temizleme dükkanı açmak için ister kendi konseptinizi oluşturun, isterseniz de kuru temizleme bayiliği alın, atmanız gereken bazı adımlar ve temelde ihtiyacınız olan bazı malzemeler olacaktır.

Öncelikle kuru temizleme dükkanını açacağınız yeri ve lokasyonu belirlemeli, bu iş için uygun büyüklükte bir dükkan kiralamalısınız. Kuru temizleme bayiliği almanız durumunda, bayi dükkan boyutları da, kuru temizleme bayiliğini alacağınız firma tarafından belirlenecek şartları kapsamalıdır. Kendi konseptinizde, bu sınır nispeten yoktur.

Burada belirleyeceğiniz lokasyon cadde, sokak dükkanı olabileceği gibi, avmlerde yer alan kuru temizleme dükkanları da olabilir. Ayrıca kuru temizleme faliyetini büyük şirketlerin size ayırabileceği lokasyonlarda da yapabilirsiniz. Tabiki bu yöntem için şirketlerin kuru temizleme faliyetleri için yaptığı belli ihale süreçleri sizi bekleyecektir.

Kuru temizleme dükkanınızın lokasyonunu belirledikten sonra, kuru temizleme işini yapacağınız makinalar ve yan ekipmanlar temin edilmelidir. Burada, kuru temizleme makinaları, ütü, ütü masası, buhar tabanası, depolama dolapları, paketleme ekipmanları vb malzemeler. Burada, yine bayilik sistemi ile çalıştığınızda, kuru temizleme bayiliği veren firmanız, sizin için gerekli kuru temizleme ekipmanlarını sağlayacaktır. Tamamen konsept satın aldığınız için, siz anlaşmayı yaptıktan belli bir müddet sonra, kuru temizleme dükkanınız sizin için hazır hale getirilecektir.

Kuru temizleme dükkanız ve kuru temizleme ekipmanlarınızın tamamlanmasından sonra, en önemli konulardan birine sıra gelmektedir. Kuru temizleme dükkanınızda, çalıştıracağınız elemanlar. Dükkan boyutuna göre, en az 2 elemanla kuru temizleme işini kotarabilirsiniz. Tabiki, kuru temizleme bayiliğini alacağınız bazı firmaların bu konuda şartları ve talepleri olacaktır. Bu telepler ve kuru temizleme dükkanınızın boyutları doğrultusunda, çalıştıracağoınız elemanlar 5-6 kişiye kadar çıkabilmektedir.

Burada, önemli olan nokta kuru temizleme dükkanınızda çalıştıracağınız elemanların insan ilişkileri kuvvetli, güleryüzlü ve müşteri memnuniyetini optimum bir şekilde karşılayabilecek olmasıdır. Unutmayın, müşterileriniz tarafından sevilen bir çalışan, kuru temizleme sektöründe karlılığınızı hiç tahmin edemeyeceğiniz derecede arttırabilir.

Kuru Temizleme Sektörü Karlı Mı?

Kuru temizleme sektörü talebin oldukça fazla olduğu bir sektör. Ayrıca bu sektörü kullanan kişilerin önemli bir bölümü de, bu alanda para harcamaktan çekinmeyen insanlar. Bütün bunlar göz önüne alındığında, yatırım yapmak için oldukça önemli bir sektör kuru temizleme sektörü.

Kuru/Islak temizleme sektöründe, kuru temizleme, ıslak temizleme, ütü gibi işler yapacaksınız. Burada ortalama kar marjı %100 ün üzerinde. Bayilik veya kendi konseptinizi kendiniz kurduğunuzda bu oran farklılık gösterecektir.Fakat her iki durumda da, kuru temizleme oldukça karlı bir yatırımdır.

Kuru temizleme dükkanını açacağınız lokasyon karlılık açısından oldukça önemlidir. Müşteri kitlenizin kurut emizleme alanına gösterdiği ilgi arttıkça, sizin de karlılık oranınız artacaktır.

Ayrıca ister kendi konseptiniz olsun, ister bir kuru temizleme, ıslak temzileme markasının bayisi olun, sizin için reklam oldukça önemli. Bilinirliğinizi arttırmak için, özellikle, internet üzerinden yapılan reklamlar, kısa mesaj reklamları ve broşür, magnet reklamlarına önem vermelisiniz. Bilinirliğiniz ne kadar artarsa, kuru temizleme dükkanınız size o kadar para kazandıracaktır.

Kuru Temizleme Sektörü Yatırım Maliyeti

Kuru temizleme sektörü yatırım maliyeti, kendi konseptiniz veya bayilik gibi, yatırım yapacağınız şekle göre değişebildiği gibi, alacağınız temizleme yöntemine göre de değişecektir. Burada, kuru, ıslak ve ekolojik temizleme yöntemleri, farklı yatırım maliyetleri gerektirmektedir.

Kuru/Islak temizleme için yatırım maliyetleri 100 bin TL ile 150 bin TL arasında değişebilmektedir. Burada 20 bin ile 50 bin TL arasında bir bedeli, bayi isim hakkı için ödemeniz gerekmektedir. Bu bedel, ekolojik kuru temizleme firmalarında 200 TL ye ulaşabilmektedir. Farklı kuru temizleme bayilerinin, farklı giriş bedelleri ve şartları olduğundan, burada belli bir giriş bedeli belirlemek oldukça güç. Bu konuda en net bilgi, yatırım yapacağınız kuru temizleme firması ile iletişime geçmek.

Neden Siz de Bu Karlı Sektörde Yer Almayasınız?

Kuru temizleme sektörü oldukça karşı bir yatırım kalemi. Gelişmekte olan temizleme sektörü ile birlikte, çeşitli temizleme yöntemleri, kuru temizlemeye eşlik etmekte. İnsanların her zaman ihtiyacı olan ve talebin gün geçtikçe arttığı bu sektör size hiç de uzak değil. Yeter ki girişiminizi yapın ve kuru temizleme dükkanınızı açmak için bir fizibilite çalışması yapın. Sonrasında, kuru temizleme sektörünün karlı dünyasına siz de adım atmış olacaksınız ve böyle karlı bir yatırıma girşmiş olmaktan pişman olmayacaksınız.

 

Adanet - Sakarya web tasarımı, Sakarya web sayfası, Web Sitesi Yapımı  - Adanet İnternet Hizmetleri