Halı Yıkama Sektörüne Genel Bakış

Halı yıkama sektörü son dönemlerde daha fazla yatırım ve ataklara ev sahipliği yaptı denilebilir. Kişilerin talepleri doğrultusunda para kazanabilmek amacı ile açılan firmaların çoğu sürekliliği düşünmediği için kısa sürede geri kapanmaktadır. Oysaki devamlılık ve müşteri memnuniyetini kendine ilke edinen firmalar büyüyerek kurumsallaşma aşamasına kadar varabilmiştir. Halı yıkama sektöründe en önemli unsur halıların renklerini ve kalitesini koruyarak temizlemek ve halılara zarar vermeden hijyen duruma getirerek müşterisine teslim etmektir.  Bunun için firmanın leke çıkarma bilsininin olup olmadığı oldukça önemlidir. Her türlü lekelerle mücadele edebilen firmalar işleri konusunda daha da başarılı olmaktadır.

Türkiye’de halı yıkama sektörünün bilinen geçmişi 60lı yıllara kadar uzanmaktadır. İlk yıllarında halı çiftliklerinde dokunan el dokuma halıların yıkanması ile başlayan halı yıkama İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere apartmanlı yaşamla birlikte gelişip büyüyerek bugünlere gelmiştir.

Son 10 yılda halı yıkama İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer büyük şehirlerdeki sınırlarını aşıp Anadolu’ya yayılmaya başlamıştır. Son 10 yıla kadar düzenli ve dengeli büyüyerek bu günlere gelen halı yıkama işi, kendi yetişmiş iş gücünü oluşturarak bu evreyi tamamlamıştır. Fakat son 10 yılda hızlı ve hacimsiz büyüyen halı yıkama, halı temizleme sektörü beraberinde şu sorunları da getirmiştir. 

Halı yıkama konusunda yetişmiş işini iyi bilen halı yıkama ustaları sayıca az olduğundan artan talep karşısında yeni kurulan ve ehil olmayan halı yıkama fabrikaları Türk hanımlarının sıfır hataya dayalı üstün temizlik beklentilerini karşılayamadığı için başarısız olmuş, geçici de olsa bayanları “evde kendi yıkadığımız halılar daha temiz oluyor” anlayışına itmiş sulu sistem halı yıkamadan uzak tutacak halı silme ve yan ürünleri sektörüne, sulu sitem aleyhine silme ve silim deterjanları lehine avantaj sağlamıştır. Oysa dünyada en verimli halı yıkama suyla yıkanmasıdır.

İyi ve işini iyi bilen firmalar gelişip olgunlaştıkça ya da bu alışkanlığa yeni başlayan hanımlara tecrübelerini anlatıp halı yıkama sektöründe kalıcı olmanın, müşteri beklentilerini maksimum oranda karşılamaktan geçtiğini hissettirdikçe sulu sistem halı yıkayan halı yıkama firmalarına karşı bütün düşünceler pozitif yönlü olacaktır.

Son yıllarda sayıları hızla çoğalan, hatta ve hatta oto yıkama yerlerinin bile 
halı yıkama işine girmeleri nedeniyle sap ile saman birbirine karışmış, profesyonel anlamda halı yıkama yapan güzide kuruluşlar ile merdiven altı yerler karıştırılır hale gelmiştir. Bu sağlıksız gelişim fiyatlar genel düzeyinde de etkili olmuş bu işe yatırım yapan emek ve zamanını veren halı yıkama şirketleri bir darboğazla karşılaşıp geri gelen fiyat mekanizmasının mağduru olmuşlardır.

İnacımız şudur ki; Bu darboğazdan markalaşma yoluyla en iyi halı şampuanı ve en iyi girdiler kullanılarak çıkılacaktır.

Halı yıkama sektörünün büyüklüğü için İstanbul örnek verilecek olursa rakamsal tahminler şu şekildedir: Tahmini 3 milyon hanenin bulunduğu İstanbul’da en düşük rakamlar baz alınarak her evde minimum 17 metrekare halı bulunduğu varsayımıyla 51 milyon metrekare halı mevcuttur. 51 milyon metrekare halının her yıl sadece yarısının halı yıkama şirketlerine yıkatıldığı ya da yıkatılacağı varsayıldığında bugün aşırı rekabetten gerilemiş haliyle ortalama 2 USD olan metrekare birim fiyatıyla 25 milyon 500 bin metrekare halı çarpıldığında sadece İstanbul’da yıllık 51 milyon USD’lik ciroya sahip dev bir sektör olduğu görülecektir. 
İstanbul Türkiye’nin %20’si sayıldığında doğru orantı ile hesaplanırsa Türkiye geneli halı yıkama sektörünün tahmini cirosu yıllık 255 milyon USD’dir. (Tüm Türkiye’nin yarısının hizmet aldığı varsayılmıştır)

Son yıllarda ahşap zemin malzemelerinin kullanımının yaygınlaşmaya başlaması nedeniyle bir evde kullanılan ortalama halı metrajı düşse bile yıllara sari ortalama metraja önümüzdeki 7–8 yıl boyunca hissedilebilir etkisinin olmayacağı tahmin edilmektedir.

İlerleyen yıllarda ahşap zemin malzemeleri nedeniyle halı metrajının düşüşü halı yıkama sektörünü metraj yönünden bir miktar etkileyecek bile olsa ahşap zemin malzemeleri, laminant parkeler ortasına serilen halıların kalitesi yükselmekte, özelliği farklılaşmakta profesyonel halı yıkama firmasına olan talebi arttırmaktadır.

Halı yıkama firmaları; küresel ısınma nedeniyle azalan su kaynakları ve su tasarrufu açısında irdelendiğinde endüstriyel yıkama olması nedeniyle bir evde yıkanacak halının sadece 1/10’u kadar su kullanmakta olduklarından, su kaynaklarının etkin kullanımında önemli rol oynayabilirler.

Ülkemizde kadın çalışma oranının yükselmesi, sağlığa verilen önemin artması profesyonel halı yıkama hizmetine verilen önemi de arttırmaktadır.

Halı Yıkama Sektörü Nedir?

Her evde bulunan halıların temizliği her zaman için ev hanımlarına veya çalışan bayanlara sorun teşkil etmiştir. Hem zamandan hem de emeklerinden giden fazlalıklardan sıkılan bayanlar için oluşturulmuş ve ticari boyutlarda hizmet veren firmaların rekabet ettiği bir sektör olan halı yıkama sektörü en fazlasa hanımların menfaatine çalışmaktadır. Bir başka bakış açısı ile amacın insanlara hizmet sunmak olduğu ve temizlik için profesyonelleşen bir sektör denilebilir. Halı yıkama sektörü oldukça büyük paraların döndüğü bir iş sektörü olmamasına rağmen işinde uzmanlaşarak profesyonel bir fabrika haline gelebilen firmalar daima kurumsallaşarak marka haline gelebilmektedir.  Bu nedenle halı yıkama sektörüne girmeyi planlayan girişimciler mutlaka büyük düşünerek profesyonel bir hizmet vermeli ki işlerinde başarıya ulaşabilsinler.

Adanet - Sakarya web tasarımı, Sakarya web sayfası, Web Sitesi Yapımı  - Adanet İnternet Hizmetleri